SZUKAJ WOLNYCH MIEJSC

data przyjazdu

data wyjazdu

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – Teatr Maska

W budynku Teatry Maska, będącego jedynym tego typu profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu, znajduje się też unikalne Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Nie ma podobnego miejsca w Polsce, wizyta w Rzeszowie jest więc jedyną okazją na poznanie historii i kulis wieczornych bajek, zwanych powszechnie dobranockami. Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających 22 marca 2009 roku, a powstało dzięki uprzejmości i pomysłowi pana Wojciecha Jamy, który przez lata kolekcjonował przedmioty związane z dobranockami. Dziś stanowią one dużą część wystawy muzeum. W 2011 roku muzeum zostało przeniesione do nowej, przestronniejszej siedziby, w której mieści się do dziś – przy ul. Mickiewicza 13.

Wizyta w Muzeum pozwala przenieść się do dawnych, pełnych wzruszeń i radości dziecięcych lat. Oglądanie dobranocki stało się obowiązkowym, codziennym rytuałem każdego dziecka i niegdyś trudno było wskazać malucha, który nie czekałby z niecierpliwością na wybicie godziny 19:00. Muzeum przypomina więc o pełnym napięcia wyczekiwaniu na wieczorne pojawienie się ulubionych bohaterów – Jacka i Agatki, Misia Uszatka, Rumcajsa, Misia Colargola, Bolka i Lolka, Reksia, Krecika i innych. Czas trwania pierwszych dobranocek, który wynosił zaledwie 10 min., bynajmniej nie umniejsza sentymentu i ciepłych wspomnień, które budziły. Każdy odwiedzający Muzeum Dobranocki ma szansę przyjrzeć się wystawie i choć na kilka chwil powrócić do tych czasów. W skład ekspozycji wchodzą oryginalne kukiełki produkowane w Łódzkim Semaforze, które były bohaterami dobranocek. Poza tym udostępnione zostały folie z kadrami z filmów anonimowanych, szkice, tła muzyczne, przedmioty codziennego użytku czy nienaruszone słodkości ozdobione wizerunkami ulubionych bohaterów, a także scenariusze innych bajek, takich jak Smerfy, czy Porwanie Baltazara Gąbki. A to tylko część atrakcji, które przygotowano.

Szczególne miejsce w muzeum zajmują Jacek i Agatka – bohaterowie najstarszej polskiej bajki na dobranoc, która pierwszy raz została wyemitowana 2 października 1962 i od tamtej pory była wyświetlana trzy razy w tygodniu, przez 11 lat, czyli do 1973 roku (oczywiście w wersji czarno-białej). Obecnie Jacek oraz Agatka są patronami Muzeum i w różnorodnej formie uczestniczą w organizowanych przez instytucję imprezach. Jak głosi napisane dla muzeum opowiadanie, kiedy wszystkie dzieci już śpią Jacek i Agatka, wraz z pozostałymi bohaterami bajek, wychodzą z budynku i spacerują po Rzeszowie.

HOTRES : String could not be parsed as XML