SZUKAJ WOLNYCH MIEJSC

data przyjazdu

data wyjazdu

Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice”

Rzeszów, stolica województwa i jednocześnie największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stanowi turystyczne zagłębie podkarpacia. Jedną z cenniejszych atrakcji miasta jest Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice”. Pod miastem (między innymi pod płytą Rynku), na głębokości od 0,5 do 10 metrów, poprowadzona jest unikalna trasa, tworząca w sumie 369 metrowy sznur korytarzy, w których mieści się 15 korytarzy i 25 piwnic. Całość to 646 metrów kwadratowych powierzchni, czyli spora przestrzeń, która tylko czeka na odkrycie.

Poszczególne korytarze oraz piwnice podziemnej trasy noszą nazwy odwołujące się do historii i dawnych funkcji, sięgając aż do średniowiecza. Rzeszów, położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych i cieszący się królewską przychylnością, intensywnie się rozwijał. Konieczne było stworzenie magazynów handlowych oraz tzw. „sklepów ziemnych”, co stanowiło impuls do budowania dzisiejszej Podziemnej Trasy Turystycznej. Piwnice powstawały na przestrzeni od XIV do XVIII wieku. Początkowo budowane były z myślą o stworzeniu przestrzeni dla sklepów, magazynów oraz zakładów produkcyjnych, a wszystko to tworzyli sami mieszkańcy Rzeszowa. Ich działalność była przejawem nie tylko pomysłowości, ale także rozsądku – w czasie zagrożenia, np. podczas wojen, nieprzyjacielskich najazdów i innych kataklizmów, piwnice służyły jako schronienie przed niebezpieczeństwem, a podczas II wojny światowej stanowiły także drogę ucieczki dla Żydów przebywających w rzeszowskim getcie. Poprzez kolejne stulecia piwnice nabierały tajemniczości, były bowiem świadkami niezliczonych scen i ludzkich historii, nierzadko przepełnionych intensywnymi emocjami.

W ostatnich latach piwnice, podmywane przez deszczówkę oraz nieszczelny system wodno-kanalizacyjny, nieuchronnie niszczały i stanowiły zagrożenie, zdecydowano się więc na ich ratowanie. Prace rekonstrukcyjno-wzmacniające trwały od lat 60. XX wieku aż po rok 2007 i zakończyły się powodzeniem. Choć w ciągu stuleci część z pomieszczeń i korytarzy została zasypana, dziś, podążając zachowaną trasą, możemy obserwować liczne atrakcje i tajemnice, wzbogacone o ekspozycję historyczną. Współcześnie zostały pięknie odrestaurowane, umieszczono w nich także eksponaty historycznie, które unaoczniają przeszłe wydarzenia.

Niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania Podziemnej Trasy Turystycznej dostępne są na stronie www.trasa-podziemna.erzeszow.pl. Pod adresem www.rzeszowskiepodziemia.pl możliwe jest również wybranie się na wirtualną wycieczka po trasie, co stanowi doskonałą zachętę do przeżycia niesamowitej przygody w rzeszowskich podziemiach. Przyjdź na ul. Słowackiego (Rynek 26) i przyłącz się do odkrycia podziemnej legendy rzeszowskiego Rynku!

HOTRES : String could not be parsed as XML