SZUKAJ WOLNYCH MIEJSC

data przyjazdu

data wyjazdu

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Do najbardziej rozpoznawalnego pomnika w Rzeszowie z pewnością należy Pomnik Czynu Rewolucyjnego, zwany również Pomnikiem Walk Rewolucyjnych, a potocznie określany jest jako Wielka C. Monumentalny posąg mieści się w samym centrum miasta, a dokładniej – u zbiegu Alei Łukasz Cieplińskiego praz Alei Józefa Piłsudskiego.
Pomnik wzniesiony został w latach 1970-1974. Powstał z inicjatywy I sekretarza KW PZPR w Rzeszowie – Władysława Kruczka, a twórcą samego projektu był Marian Konieczny, popularny wówczas artysta okresu PRL, profesor ASP. Pomnik miał stanowić hołd walkom o wolność, które toczone były na Rzeszowszczyźnie. Składa się z dwóch liści laurowych, które stanowią symbol zwycięstwa i mieszczą wizerunki będące wieloznacznym symbolem rewolucji – z jednej strony znajduje się posąg greckiej bogini zwycięstwa Nike, z drugiej natomiast widoczni są chłop, który należy do społeczności zajmującą się żywieniem innych, żołnierz – symbol walki o obronę państwa oraz robotnik ze sztandarem rewolucji, który kojarzony miał być z rozwojem oraz zakładami przemysłowymi. W 1992 roku pomnik odrestaurowano i dodano do niego herb Rzeszowa, który został umieszczony na zwieńczeniu liści laurowych.

Pomnik jest monumentalny. Do jego budowy zużyto dużą ilość materiałów: m.in. 180 kilogramów gwoździ, 37 par żelbetonowych segmentów o wysokości ponad metr każdy (pełnią rolę liści laurowych) oraz kilkadziesiąt żelbetonowych pali o długości ok. 10 metrów każdy – jako fundament.

Imponujący pomnik wzbudza jednak skrajne emocje i jest jednak przyczyną intensywnie prowadzonych dyskusji. Powszechnie nie jest kojarzony z proponowaną symboliką, a z oślimi lub króliczymi uszami, a także z kobiecymi genitaliami. Z tego powodu rozważano nawet usunięcie Pomnika, co jednak, z uwagi na wytrzymałą konstrukcję i mocne fundamenty, stanowiłoby problem. Obecnie teren, na którym znajduje się budowla, jest w posiadaniu zakonu oo. bernardynów. Pomnik nie jest wpisany na listę zabytków, nie są też znane plany zakonników dotyczące przyszłości pomnika, jednak część mieszkańców obawia się, że może zostać zburzony. Ze względu na taką możliwość mieszkańcy Rzeszowa i inni sympatycy Pomnika zdecydowali się na stworzeni petycji o ocalenie Pomnika Czynu Rewolucyjnego.

HOTRES : String could not be parsed as XML