Rynek oraz Ratusz miejski na Starym Mieście
Znajdujący się na starówce Rynek położony jest na nierównomiernym czworoboku, co jest wynikiem rozbudowania pierwotnej jego wersji. Odbudowanie Rynku było konieczne, gdyż w wyniku wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1842 roku, wszystkie domy na rynku zostały całkowicie spalone. Dawną drewnianą zabudowę zastąpiono nową, niekiedy nadając jej bardziej nowoczesny charakter. Obecnie część budynków jest jednak zaniedbana i nie stanowi ozdoby rynku.
Rynek, w przeciwieństwie do jego możliwości, był nieduży – miasto otrzymało wiele przywilejów i już od XIV wieku rozwijało się handlowo, konieczne więc było stworzenie przestrzeni do magazynowania produktów. W efekcie powstał pod nim system podziemnych piwnic i korytarzy, który przetrwał wielki pożar z połowy XIX wieku i obecnie stanowi wielką atrakcję Rzeszowa. Podczas dalszych prac restauracyjnych odkryto, że nie tylko pod rynkiem znajduje się sieć korytarzy i piwnic, składająca się obecnie na Podziemny Szlak Turystyczny, ale również murowane korytarz prowadzące poza obręb miasta. Jeden z nich, powstały prawdopodobnie w XVII wieku i prawdopodobnie łączył Rynek z Zamkiem. Podziemne korytarze i piwnice, przez lata niezabezpieczane, przyczyniły się do osuwania się niektórych budowli. Dopiero uratowanie ich w latach 70. XX wieku pozwoliło na rozpoczęcie prac rewaloryzacyjnych „na powierzchni”, czyli na samym Rynku.
Największą i najbardziej znaną budowlą Rynku jest Ratusz, który znajduje się w narożu zachodniej pozbawionej innych zabudowań pierzei. Również ten budynek powstał z inicjatywy dawnego właściciela Rzeszowa – Mikołaja Spytka Ligęzy. Miało to miejsce prawdopodobnie przed 1591 roku. Po dwustu latach ratusz został przebudowany na styl klasycystyczny, a pod koniec XIX wieku został gruntowanie przebudowany oraz rozbudowany i w tej formie pozostaje do dziś. Obecnie mieści się tam Urząd Miasta i Prezydenta.
Jedną z ciekawostek Rynku jest znajdująca się w jego centrum studnia. To tutaj od XVI wieku prawdopodobnie mieściła się faktyczna studnia miejska. Na jej ślad natrafiono na początku XXI wieku podczas prac archeologicznych – pod płytą rynku odnaleziono pozostałości około 13-metrowej studni. Dziś zrekonstruowana studnia jest rozpoznawalnym miejscem spotkań.